obr drenazovanie lesa 2012 1Svaznica detailumely svah 2015 14

 

Pôda v umelo vytvorenom svahu vyschýna z hora nadol. Horné vrstvy pôdy vo svahu sú už odvodnené a vysušené. Z prerušených pórov vyteká voda z lesa nad svahom. Je to názorný príklad, ako postupne vysušujeme naše lesy,  nenahraditeľné zásobníky pitnej vody pre rastlinstvo a živočíšstvo na pevninách planéty.  
Hory, podrezané lesnými cestami a svahmi nad nimi sú odsúdené na postupné odvodňovanie, splavovanie úrodnej pôdy a vyschýnanie všetkého živého, čo sa v nich nachádza. V takýchto podrezaných horách sa neudrží ani kvapka vody. Voda chýba nielen vo svahu nad lesnou cestou a 100 m nad ňou, ale v celom lese. Je úplne jedno, či sa jedná o horu ihličnatú alebo listnatú, prerušené póry vysušia každú horu, každý les.
A akoby toho nebolo dosť, zasiahneme aj na miestach, kde neťažíme pre strmosť svahov. Najčastejšie to vidíme i pri výstavbe ciest a diaľnic. Tu sa už len ani nezamyslíme nad zadržaním vody v pôde, ale snažíme sa jej čo najskôr zbaviť a vytvárame jej na to ideálne podmienky.

DSC 0291

dialnica 1

 

Mearania "Simulácia zrážok nad umelo vytvoreným svahom"

simulacia umelo vytvoreny svah

Ako umelo vytvorené svahy prispievajú k povodniam dokázal experiment ktorý bol realizovaný na viacerých miestach v lesnej krajine.V kopcovitom teréne sa vytvoril svah (takéto svahy vznikajú napr. pri budovaní ciest, diaľnic...) a nad umelým svahom sme simulovali zrážky, voda ktorá by za iných okolností vsiakla a kapilárami sa dostala ku podzemným vodám sa cez otvory v umelo vytvorenom svahu - prerušené kapiláry dostala von zo zeme. Takto je les drenážovaný. Z celkového objemu simulovanej zrážky vytieklo až 71% vody.

3 Schema Simulacia Zrazok Sk 014 Schema Simulacia Zrazok Profil Sk 01


FaLang translation system by Faboba