Prečítajte si výborný článok Ako zachrániť klímu, vodu, potraviny? Neorať polia! od autora Andreja Baráta. Pútavá reportáž o tom ako sa na pôdu, ale aj klimatické zmeny pozerať z úplne iného uhla, ako aj o tom ako sa o polia starať odlišným, prírode bližším spôsobom.

 

PANO0001pg 0011

Autor fotografie: Jan Husák

"Snažíme se ušetřit na lidských zdrojích a používat pro práci v lesích stroje, ale už nedomýšlíme, jak zdevastovanou krajinu po sobě necháváme a kolik peněz bude její rekultivace stát. Říkáme si: „Příroda si s tím poradí sama“. Ano, poradí, po svém. Na zhutněných plochách vytvoří proudící voda nejdříve hlubší rýhu, později zářez a místo toho, aby voda zasákla hlouběji do půdy a zůstala v ní po dobu dnů, týdnů nebo měsíců, tak během několika minut končí v potoce." Miroslav Kubín, Michaela Běčáková - Zpravodaj CHKO Beskydy, str. 2 a 3.

beskydy

V lesoch máme tisícky kilometrov nepotrebných približovacích lesných ciest, ktoré nám odvádzajú vodu už desiatky rokov kvôli utlačeným pôdnym pórom priamo na ceste a prerušeným pórom vo svahoch nad cestami. Pozitívne je, že my ich vieme zrekultivovať, spôsobom akým sme to urobili s českými priateľmi pred mesiacom v lesoch v Rožnove pod Radhoštěm.

 

 

 

Screenshot 20210205 083207

"Opatření na zadržení vody v lese financovaly Městské lesy Rožnov a my jsme rádi, že jsme mohli ve spolupráci s Radegastem taky přispět. Přípravu a koordinaci projektu provedla AQUAINOVA, samotnou realizaci TEON-STAV, s.r.o. Za odborníky na provedení dohlížel Štefan Vaľo." Prečítajte si viac tu: www.salamandr.info

 DSC6653

Autor fotografie: Dominik Bartoň

FaLang translation system by Faboba