lsk

Povodne a suchá, dva problémy s jedným riešením.

Odvádzanie vody z lesov

Jednoduché riešenia sú často veľmi efektívne. Presadiť ich však býva paradoxne najťažšie.
Podceňujeme nápady, ktoré máme priamo pod nosom, a ktoré rešpektujú prírodu. Nahrádzame ich zložitými stavbami a špekuláciami o príliš veľkom množstve zrážok či globálnom otepľovaní, ktoré vraj nedokážeme ovplyvniť.


Ja som presvedčený, že tak, ako sme prírode ublížili, môžeme prírode aj pomôcť. Dokážeme zrealizovať tisícky malých, finančne nenáročných zásahov, ktorých konečný efekt bude obrovský. Zachyťme vodu tam, kde padne. Nenechajme ju nekontrolovane odtekať a zastavme tým vysúšanie pevniny.
Dajte aj vy, tak ako som to urobil ja, šancu a priestor rozumným a jednoduchým riešeniam, ktoré sú prírode vlastné a ktoré dokážu minimalizovať katastrofy.

01 Odvodňovanie svahov a následné záplavy

pila povodne 

DSC 1420

02 Vysychanie potokov, riek a znižovanie hladiny spodných vôd

Janov rieka copy

janov suche koryto

janov

03 Prehrievanie pevniny pre nedostatok vody, čo má za následok otepľovanie atmosféry

DSC 6903

Konečný dôsledok: Čím viac priekop, približovacích ciest, stôp po mechanizmoch, tým väčšie množstvo vody rýchlejšie odteká do riek, ktoré nám spôsobujú v nižšie položených miestach povodne a v horách nám vysušujú lesné porasty.

Paradox: Hore bez toho aby sme si uvedomili, odvodňujeme hory (vysušujeme prírodu - lesný porast, stromy) a v nížinách investujeme miliardy do hrádzí, aby sme zachraňovali ľudské životy a majetky.

 

FaLang translation system by Faboba