Opatrenia na poľnohospodárskej pôde 1. V prvom rade musíme robiť hlbokú orbu. 2. Za kolesá ťažných traktorov je nutné skonštruovať prídavné zariadenie, ktoré bude kypriť pôdu po vstupe traktora na poľnohospodársku pôdu pri sejbe, postrekoch a posypoch. 3. V odvodňovacích kanáloch je potrebné vybudovať malé nepriepustné hrádzky s otvorom, v ktorom môžeme regulovať výšku hladiny vody v kanáli. Takéto niečo som v praxi vybudoval v roku 2010 a fungujú perfektne dodnes.

O závažnosti dopadu odvodňovacích kanálov jasne hovoria aj čísla. Len na Slovensku, v krajine v srdci Európy, s 5 miliónmi ľudí a rozlohou 49 036 km² je sieť odvodňovacích kanálov dlhá skoro 6000 km. Čo je takmer dĺžka Čínskeho múru, ktorý má 6700 km. Keby sme na každom bežnom metri v kanáli zadržali v priemere 2 m3 vody, z časti naplnené kanály zároveň zvýšia výšku podzemnej vody na okolitých poliach.
Pri predpoklade, že do vzdialenosti 500 m z oboch strán kanála stúpnu aj podzemné vody o 1,3 m, a že 1m3 zeminy pojme do pórov v priemere 350 litrov vody, celkový objem zadržanej vody v kanáloch a pôde by mohol byť spolu 2742 mil.m3, teda takmer 3 miliardy kubíkov vody, čo je pre porovnanie asi desatina kapacity najväčšej priehrady na svete Hoover Dam v Amerike. Pritom náklady budú minimálne.
Takto plošne zadržiavaná voda bude mať pre krajinu nevyčísliteľnú hodnotu. Systém regulovania výšky vody v kanáloch nám: -spomalí odtok podzemných vôd -reguluje hladiny podzemných vôd na okolitých poliach -bude chrániť územie pred povodňami a suchom -ozdraví hydrologický režim roviny -obnoví sa biodiverzita a stabilita klímy pričom bude dochádzať aj k rovnomernejšiemu výskytu zrážkovej činnosti.
|